Otváracie hodiny
  • PO - ŠT : 15:00 - 21:00
  • PI : 15:00 - 22:00
  • NE : 17:30 - 21:30

Jeden Svet - premietame!

Dátum udalosti: 
12.10.2017 - 17:0021:00

Pozývame Vás na premietania v rámci festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet, ktoré sa budú konať u nás v Dome Quo Vadis.

Festival Jeden svet, organizovaný neziskovou organizáciou Človek v ohrození, ponúka počas svojho 18. ročníka 60 filmov o rôznych témach. V priestoroch Domu Quo Vadis si môžete pozrieť trojicu filmov z našej ponuky. Vstupné na jednotlivé projekcie je 3,50 €, pre držiteľov permanentky zdarma. Lístok na jednotlivé projekcie si môžu návštevníci zakúpiť priamo na mieste alebo v predpredaji v kine Lumiére. Viac informácií získate na www.jedensvet.sk.

Premietania budú nasledovné:

17:00 Vďaka Bohu, že je piatok

r. Jan Beddegenoodts / Belgicko, Palestína, Izrael / 2013 / 50 min. / anglicky, pôvodné znenie / slovenské titulky

Film belgického dokumentaristu sleduje bežný život obyvateľov palestínskej dediny Nabi Saleh a jej izraelského náprotivku, osady Halamish. Počas troch rokov križovali každý piatok obyvatelia Nabi Saleh zónu plnú slzného plynu a lietajúcich guliek, aby sa dostali na druhú stranu osady. Stupňujúce sa napätie a protesty dospeli tak ďaleko, že počas jedného z piatkov došlo k smrti Palestínca, Mustafu Taminiho. Reakcie ľudí na oboch stranách sa stali súčasťou dokumentu, ktorý filmári obyvateľom o rok neskôr premietli, aby ich konfrontovali s tým, čo natočili. Záznam toho, ako na nich film pôsobil a čo sa v dedinách medzi časom zmenilo, sa stal súčasťou finálnej verzie.

18:15 Ada na radnicu

r. Pau Faus / Španielsko / 2016 / 85 min. / katalánsky, španielsky / české titulky

Španielsko patrí medzi krajiny, na ktoré doľahla finančná kríza v roku 2008 najhoršie. Občianska aktivistka Ada Colau sa snaží pomáhať obyvateľom Barcelony, ktorí nedokážu splácať svoje záväzky a prichádzajú o strechu nad hlavou. Snímka citlivo zachytáva prerod nezdolnej aktivistky v političku, ktorá sa so svojou občianskou platformou snaží poctivo, s odhodlaním a zdravým rozumom preniknúť do miestnej politiky a nestratiť pri tom ľudskosť. Dokument sleduje desať mesiacov od vyhlásenia kandidatúry; počnúc tvrdými vyjednávaniami a mediálnymi výstupmi, cez napínavý priebeh volieb v júli 2015 a historické víťazstvo, až po prvý deň v úrade. Súčasťou filmu sú okrem iného aj intímne zábery z videodenníka, v ktorom Ada často zápasí aj sama so sebou.

20:00 Rozohraj svoje mesto

r. Anders Eklund / Švédsko / 2016 / 72 min. / anglicky, švédsky / české titulky

Minecraft, v ktorom hráči z 3D blokov stavajú virtuálne svety, sa stal jednou z najúspešnejších počítačových hier poslednej doby. Fenoménu prepadol aj jedenásťročný syn švédskeho mestského úradníka. Netrvalo dlho a otec pochopil, že toto „digitálne Lego“ môže poslúžiť aj ako nástroj participatívneho mestského plánovania. Inovatívne zapojenie verejnosti do rekultivácie jednej švédskej štvrti neušlo pozornosti UN-Habitatu, agentúre OSN, ktorá podporuje rozvoj spoločensky a ekologicky udržateľných ľudských sídiel. Film sleduje niekoľko urbanistických tímov a vývojárov troch hier, ktorí chcú vďaka ich širokému využitiu demokratizovať spôsob výstavby miest.