(Ako) jedna rodina: ako slovenské rodiny pomáhajú utečencom.

POPIS DISKUSIE
Ako vyzerá život človeka, ktorý je nútený odísť z domova a ocitne sa v novej krajine? A ako sa jeho život zmení, keď mu pomôžu domáci? Má lepšiu šancu osamostatniť sa, nájsť si prácu aj zmaturovať z domáceho jazyka. Diskusia privíta dvoch cudzincov Mohammeda zo Sýrie a Faisala z Afganistanu a dvoch dobrovoľníkov, ktorí im poskytli bývanie a doučujú ich slovenčinu. Ich skúsenosti sú príkladom toho, čo zmôžu jednotlivci a akým prínosom môžu naši noví príchodzí byť.
 
Diskusia sa uskutočné v rámci festivalu [fjuzn] V termíne od 21. do 28. apríla 2017 (Piatok - Piatok) sa uskutoční v Bratislave už 12. ročník festivalu [fjúžn], ktorý organizuje Nadácia Milana Šimečku, a ktorého témou bude tento rok INTEGRÁCIA.
 

O Iniciatíve Kto pomôže?
Poslaním Kto pomôže? je pomôcť cudzincom a ľuďom utekajúcim pred vojnou, násilím, bezprávím a chudobou vybudovať si na Slovensku nový domov a stať sa súčasťou slovenskej a európskej spoločnosti bez ohľadu na ich krajinu pôvodu, etnickú príslušnosť alebo vierovyznanie.

Iniciatíva Kto pomôže? vznikla v Spoločenstve Ladislava Hanusa v apríli 2015 s cieľom vyzvať vládu, aby presídlila 100 utečeneckých a vysídlených rodín zo Sýrie a z Iraku. Za týmto účelom hľadala 1000 ľudí ochotných zapojiť sa do pomoci pri ich integrácii. Koncom roku 2016 sa na stránke ktopomoze.sk registrovalo vyše 2200 ľudí. Napriek neochote vlády presídliť tieto rodiny, od januára 2016 rozbehla dobrovoľnícky program v štyroch slovenských mestách na pomoc utečencom, ktorí sa už na Slovensku nachádzajú. Dobrovoľníci pomáhajú utečencom s učením slovenčiny, s hľadaním bývania a práce, a spoločne trávia voľný čas. Iniciatíva Kto pomôže? takisto poskytuje počítačové a iné vzdelávacie kurzy, ktorých cieľom je pomôcť utečencom uchytiť sa na trhu práce a organizuje komunitné aktivity, kde majú Slováci a cudzinci možnosť lepšie sa spoznať.

 

Meno hosťky: Lucia Molnár Satinská

Lucia je povolaním jazykovedkyňa, ako dobrovoľníčka Kto pomôže? doučuje slovenčinu. Dobrovoľníctvo je pre ňu zdrojom spoznávania nových ľudí zo Slovenska aj zahraničia a obohacovaním sa o nové pohľady. V kontakte s cudzincami si váži to, ako pre Slovákov obyčajné veci nadobúdajú nevšedný rozmer a prestávajú byť samozrejmé.

 
Meno hosťky: Viera Satinská
 
Som 61 ročná žena, vdova, povolaním lekárka, žila som sama.
Tiež som už robila všelikde dobrovoľníčku: školila som dobrovoľníkov pre mobilný hospic v Nitre, spolupracovala som pri výbere dobrovoľníkov do skupiny Vŕba na onkológii na Heydukovej, robila som zdravotnú poradkyňu so streetworkermi, ktorí pracujú s intravenóznymi narkomanmi a sexuálnymi pracovníčkami na ulici... Utečencom som chcela začať pomáhať po tom, ako o nich začali naši vládni predstavitelia začali hovoriť ako o hrozbe pre Slovensko.
Prijala som pred rokom za spolubývajúceho vtedy 23 ročného Mohammeda z Aleppa v Sýrii.
Som veľmi rada, že sa mi ušiel najlepší utečenec v celej strednej Európe :-).

Postupne sme sa zžili do modelu: hosťovskej mamy a hosťovského syna, takže mám spolu priateľský a takmer bezbariérový vzťah.

Moderátor: Mário Šmýkal

je redaktor SME a moderátor talkshow Také zo života. Zameriava sa na okrajové témy, reportáže a rozhovory. V minulosti zakladal projekt áno! online magazín a bol komunitný manažér sociálnej siete Modrý koník.

Dátum udalosti: 
24.04.2017 - 18:0025.04.2017 - 19:55

Partneri projektu


Podporujeme

Rádio Mária