Ako som nielen leto v Quo Vadis stráveu

Bolo-nebolo, zavídli ma už ani nevím kerého dna moje kroky do Quo Vadis v centre nášho mesta hlavného. Rozmýšlam a tušímže to bolo na popud infomejlu, kerý tzv. Monika H. posíla pravidelne zhruba tisícke ludí každý týden. Zesumarizuje tam, čo jej gdo pošle a vyrobí z teho taký jeden dokument s inzerátmi, akciami, kultúrou, správama z kresťanského prostreďá a róznymi informáciami. No, infomejl. A šetrí nám tak spam-filter, aby do neho moc správ nechodilo od každého, ale len ten jej sumár. Tak tam tuším písala, že potrebuje spolurobotnýkov na prevádzku Domu Quo Vadis. A kedže som bou vyšou z UPeCečka a voláčo podobné (jakože místo na stretávaní) mi v meste dlhodobo chýbalo, išou som za ňú, že čo a jako a že by som rád pomáhat.

No, slovo dalo slovo a kedže nestem vyprávať moc zeširoka, stau som sa jedným z dobrovolnýkou. Víte jako, treba tam chodit, otvárat, oblúžit človeka, čo príde, dat mu kávu, čaj, vodu lebo čo ste, sem-tam vybavit nájomné zmluvy, spísat papíre pre památkarov že steme na vežu kostela jako wifi anténu, reku či proci nej ništ nemajú, vybavuvat akcie a podujaťá, dohoduvat podmínky výstav umeňá, sem-tam voláky koncert vybavit a medzi tým šeckým občas volačo opravit. Víte jako, čo sa užíva, sa aj kazí.

Ale čil už ozaj g veci. Cez leto bou plán, že jako dobrovolníci vlastnýma silami zrenovujeme interiér teho Domu, lebo šak čo si budeme vyprávat, po tých rokoch používaňja nebou už pekný. Tak sme sa do toho pustili. Začali síce beze mna, vypratali šecek starý nábytek, dovlíkli kopu starých dosek a šelijakých nábytkov a začali rozmýšlat, čo jaký dizajn tomu dajú, jaké farby sa tam hoďá a jak to celé ozaj bude vyzírat. Ďuro, taký fajnový architekt, čo robí najróznejšé divné veci z recykluvaných materiálov (www.repasopa.com), sa chyteu s Kikou, amatérskou dizajnérou, navrhúvat ten dizajn. V starém dobrém Autocade nakresliu Ďuro voláke návrhy, z kerých jeden spolu vybrali, pokukali čo jaký materiál majú k dispozícii z toho starého nábytku a dali sa nové skrine vyrobit. Víte jako, popílit na požaduvaný rozmer, pobrúsit, natret a hned to lepší vyzerá. Vtedy volakedy som prišou já, jak Kika prvú knižničnú skrinu natírala. Veru, lúbili sa mi farby, keré vybrali, aj ked medzi nima bola aj ružová. Oni vyprávjajú, že cyklaménová, ale šak každý to vidíme ináč.

Prišou som teda a od teho dna sem vác jak mesác natírau, brúseu, šmirgluvau, píleu s kotúčovú pílu hlboké skrinky na plytšé aby bolo do čoho poháre dávat, rozeberau staré kreslá z filharmónie, keré zas druhí ludá amatérsky očalúnili, vŕtau, kresleu, merau a robeu kadejaké Bohumilé činnosti s cílom pomoct skrášlit ten Dom, aby sa tam návštevníci dobre cítili. Aj Ďuro architekt pekne robeu. Vymysleu a vyrobeu komplet z ničoho té pekné stolíky, čo tam čil máme, ze starých skríň vymysleu nové kuchynské skrinky, ze starých dosek z volákej základnej školy vymysleu kuchynskú linku a kopu dalších nápadov tam zrealizuvau. Aj sme kopu srandy zažili, moc sme povyprávali spolu, posmáli sa.. No, skamarádili sme sa.

Nakonec myslím, že sa nám tá tažká robota oplacila, ludá si pochvalujú, že je to moc pekné, aj chodá na návštevu voláčo dobré vypit, prečítat voláku tú knihu, posedet s kamarádmi, povyprávat v klude, bez cigarét a piva pekne len pri kávičke, čajíku, kofolke, pokukat ty pekné obrazy, čo tu máme povešané (v septembri Skočovský, číl Záborský, potom Rehák a Vydrnák, dál sme zatál neplánuvali, až máte nápada, dojdite povedat), či poočúvat voláku tú prednášku. Čilkaj tu majú hlavný stan bratislavské misie, hrávajú sa tu spoločenské hry, keré sa tu dajú požičat aj na celý večer, sem-tam bude voláke to vystúpení umelecké. A ozaj, minule prišou taký rapper, že by tu steu vystupuvat. Reku šak ho vypočujeme, čo nám ponúkne, aj ked spočátku skeptický som bou. Nakonic celkom súvislo vyprávau a hádam aj voláke to vystúpení urobí.

Tak tolko som vám steu povyprávat, reku, že sa trocha pochválim, že nije len za kompjúterom sedím jako doktorand, ale že som aj pílu vedeu chycit do ruky, aj valček s farbu a spolu s fajin ludmi sme spravili ozaj pekné dílo.Šak dojdite kuknút, ča sa šecko ze starého nábytku dá spravit. Sme vella kostola Sv. Trojice na Hurbanovom námestí.

TOMÁŠ

Partneri projektu


Podporujeme

Rádio Mária