Nákazlivý stredovek - život v meste

Stredovek predstavuje tisíc rokov ľudských dejín. Pretrváva o ňom predstava, že reprezentuje obdobie ignorancie, ľudskej neslobody, povier a barbarstva. Len máloktorá perióda histórie je vnímaná tak kontroverzne.
Na jednej strane idealizovaná, na strane druhej nevyberavo karikovaná. Verejná mienka o ňom živý mnohé klišé, ktoré ho redukujú na hrady, rytierov, epidémie, čarodejníctvo a trubadúrov. Pritom stredoveku dodnes vďačíme za viaceré originálne inovácie či revitalizácie známych, ale zaniknutých modelov spoločenského života. K takým patrí znovuzrodenie urbánneho - mestského spôsobu života. Mesto sa stalo nositeľom vývoja a hnacím motorom spoločenských zmien, čo je atribút, ktorý mestské prostredie zdobí dodnes.

 

Mgr. PhDr. Gabriel P. Hunčaga OP, PhD Študoval históriu, muzeológiu a teológiu na univerztách v Opave, Košiciach, Viedni, Banskej Bystrici a Bratislave. V roku 1996 vstúpil k dominikánom. Venuje sa najmä náboženským hnutiam a vzdelanosti vo vrcholnom stredoveku, pôsobí v Institutum Historicum Ordinis Praedicatorum v Ríme a na Katedre biblických a historických vied TF TU.

Ťažiskový predmet jeho historického záujmu tvoria stredoveké náboženské hnutia, mendikanti a misijná činnosti dominikánov v Strednej a Južnej Amerike v 16. storoči. Štúdie a články doteraz publikoval na Slovensku, v Českej republike a vo Francúzsku. V roku 2008 vydal monografiu Historické štúdie k dejinám dominikánov. Angažuje sa v občianskom združení Centrum pre štúdium kresťanstva a pôsobí ako komisár v Slovak Commission for Comparative Ecclesiastical History. Na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity v Bratislave a Filozofickej fakulte Katolíckej univerzity v Ružomberku prednáša na tému Náboženské hnutia vo vrcholnom stredoveku - ortodoxné i heterodoxné.

Dátum udalosti: 
25.04.2023 - 18:30

Partneri projektu


Podporujeme

Rádio Mária