Nenápadní hrdinovia - výstava komixu

Trvanie výstavy: 
04.05.2023 - 15:3007.06.2023 - 15:00

Komiksovú výstavu o živote dvoch "nenápadných hrdinov" Silvestra Krčméryho a Vladimíra Jukla.  Výstavu zorganizovalo občianske združenie Nenápadní hrdinovia. Opisuje životný príbeh Krčméryho s Juklom na vyše 30 paneloch. Vytvorila ich pedagogička a výtvarníčka Martina Frajštáková, autorom námetu tvorby výstavy formou komiksu aj textov je František Neupauer.

v rámci Noci múzeí a galérií bude autorské sprevádzanie o 20:00 a 21:00, 13.5.

VÝSTAVA NENÁPADNÍ HRDINOVIA:

Komiks vznikol z iniciatívy Fera Neupauera, ktorý ma oslovil na spoluprácu.. bez neho by mi určite nenapadlo spraviť takéto prerozprávanie historickej témy. K histórii nemám moc blízko, dejepis som neobľubovala ani na základnej škole a politiku aktívne nesledujem..("nedávam to"). Hoci je to dôležitá oblasť a súvisí s tým, ako sa bude vyvíjať budúcnosť našej krajiny. Takže téma sama o sebe bola čosi pre mňa veľmi vzdialené – avšak mimoriadne dôležité rozpovedať. Čo však do mňa vlialo skutočnú chuť na tom pracovať, bol samotný Silvester Krčméry - Fero ma ešte tesne pred Silvovou smrťou pozval na omšu slúženú v jeho byte na Košickej. Silvo na mňa silno zapôsobil, na prvý pohľad by som vôbec neodčítala, akú duchovnú silu tento "krehký starý pán" v sebe ukrýval. A aký akčný jeho život vlastne bol. Bolo to v roku 2012, kedy som spravila párstranový komiks pre Ferovu brožúrku.

Nečakala som, že o 10 rokov neskôr ma osloví znovu - v najťažšom období môjho života, kedy som spravila veľa chýb a začala pochybovať o zmysle všetkého, čo robím. Prosila som Boha, nech mi dá vedieť, či chce, aby som kreslila ďalej.... Ani nie o pol hodinu zazvonil telefón a volal Fero, či nechcem robiť pre neho ďalší komiks. Viac mi netrebalo.

Tak vznikla výstava - od Fera som dostala text, ktorý ešte prešiel zmenami, hoci už skice boli hotové a schválené. Niektoré strany sa teda museli dorábať a komiks sa "natiahol" až na 30 strán z pôvodných tuším 17 - 21 strán.

Skice boli robené tabletom v počítači, vytlačené a prekreslené na presvecovacej doske - pekne tradične štetcom na výkresy. Kolor prebehol v počítači. Strany, ktoré boli dorábané extra, sa nakoniec z časových dôvodov tiež robili čiste digitálne (vo výsledku to snáď nie je badať). Pri niektorých paneloch som si musela pomôcť prekreslením fotiek - jednak z časových dôvodov, jednak som chcela čo najvernejší výsledok. Jednalo sa o fotografie zo sviečkovej manifestácie alebo napríklad strana so Silvom a Vladom, pozerajúcim sa priamo na čitateľa.

Pred prácou prebehol dlhý rešerš a zber fotiek a materiálov, ktoré mi pomohli "okukať" si oboch pánov a zapamätať si ich črty. Z ktorých som potom vybrala tie, ktoré ich najlepšie definovali a spracovala ich do štylizovanej podoby.

Komiks má tiež svoje pravidlá, ktoré Fero nepoznal.. takže niektoré texty sa museli upravovať , aby sa napríklad nenarušil tok strán.

Celkovo beriem spoluprácu za vydarenú a obohacujúcu pre obe strany - mne sa podarilo vyjsť z komfortnej zóny a načrieť do oblasti, ktorej som sa dobrovoľne vyhýbala. Fero zas spoznal trochu bližšie komiks a čo všetko obnáša písať preň - že sa možno niektoré veci dajú povedať nečakaným spôsobom cez postavy alebo metaforické obrázky, zatiaľ čo iné je treba podať veľmi precízne v bublinách. Komiks je čosi medzi filmom a knihou, pracuje so "strihom", s textom i obrazom - všetko je rovnako dôležité a je v súzvuku. Verím, že to súznenie a aj esencia oboch výnimočných pánov sa dostane cez panely ku každému, kto si výstavu príde prezrieť : )

Partneri projektu


Podporujeme

Rádio Mária